بهترین تفریحات

عید نوروز به دلیل تعطیلات رسمی، زمان مناسبی برای تفریح و سرگرمی برای کودکان و بزرگان فراهم می کند.

و همیشه این سؤال مطرح است که چه تفریحی بهتر است و چگونه اوقات فراغت خود را پر نمایند؛ بنابراین مناسب است که در این قسمت اشاره ای به تفریحات  مورد تأیید بلکه مورد تأکید دین اسلام نماییم.

1- اسب سواری

2- تیراندازی

3- شنا

4- ریسندگی

پیامبر گرامی اسلام می فرمایند : «أحبّ اللّهو إلى اللَّه تعالى إجراء الخیل و الرّمی[1]» بهترین بازى‏ها در پیش خدا اسب دوانى و تیر اندازى است.

همچنین پیامبر(صل الله علیه و آله وسلم) می فرمایند :«ارْکَبُوا وَ ارْمُوا وَ أَنْ تَرْمُوا أَحَبُّ إِلَیَّ مِنْ أَنْ تَرْکَبُوا [2]» تیر اندازى و سوار کاری کنید ، که تیراندازى نزد من محبوبتر است .

و همچنین می فرمایند: «خیر لهو المؤمن السّباحة و خیر لهو المرأة المغزل[3]» بهترین سرگرمى مرد مؤمن شناست و بهترین سرگرمى زن مومنه ریسندگی و بافندگی است.

از این سه حدیث و احادیث بسیار دیگر، فهمیده می شود که این چهار تفریح بالا، بهترین تفریحات از نظر دین اسلام می باشد .

می توان گفت وجه این برتری این است که، این ورزشها علاوه بر سازگاری با ساختار بدنی زن و مرد، تمام اعضا بدن را فعال و درگیر می کند؛ علاوه بر آن تیر اندازی و سوارکاری باعث دلیری و چابکی نوجوانان و جوانان شده و موجب تقویت نیروی نظامی مسلمانان می گردد.

 

[1] - نهج الفصاحة مجموعه کلمات قصار حضرت رسول ص، ص: 169

[2] - تفصیل وسائل الشیعة إلى تحصیل مسائل الشریعة، ج‏15، ص: 140

[3] - نهج الفصاحة مجموعه کلمات قصار حضرت رسول ص، ص: 473

منبع : فرهنگ برتر |بهترین تفریح
برچسب ها : فرمایند ,اسلام ,تفریح ,تفریحات ,قصار حضرت ,حضرت رسول ,کلمات قصار ,مجموعه کلمات ,بهترین سرگرمى ,الفصاحة مجموعه کلمات